
ВЗАИМОПОМОЩ
Всички се нуждаем от помощ от време на време. Някои родители се нуждаят от по-сериозна подкрепа, за да осигурят на децата си най-добрите грижи. И е страхотно, че в града ни има места, където това може да се случи.
Кликни на желания център и ще бъдеш пренасочен директно на неговия профил
* Дневен център за деца и младежи с увреждания
* Дневен център за подкрепа на деца с тежки множествени увреждания и техните семейства
* Общностен център за деца и семейства
* Превантивен информационен център по наркомании
* Център за говорно и езиково развитие „Ерин"
* Център за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания, гр. Дебелец
* Център за подкрепа за личностно развитие - Общински детски комплекс (ЦПЛР ОДК)

Дневен център за деца и младежи с увреждания е социална услуга, предоставяща дневни грижи за деца и младежи с различни по вид и степен увреждания. Предлага смислени дневни занимания, които да насърчават и поддържат уменията на деца и младежи и да надграждат възможностите им за развитие, подготвяйки ги за самостоятелен начин на живот.
Потребителите на услугата са деца на възраст от 7 до 18 години и младежи от 18 до 35 години с физически, ментални и множествени увреждания.
Капацитетът на Центъра е 36 деца и младежи.
Ето и част от предлаганите услуги:
* Целодневна грижа;
* Полудневна грижа;
* Двигателна рехабилитация;
* Логопедични занятия;
* Педагогическа и психологическа подкрепа;
* Социална интеграция;
* Арт-терапия;
* Почасов прием от специалисти;
* Консултиране на родители;
* Храна;
* Транспорт.
Контакти:
ул. „Георги Измирлиев” 2 (в сградата на СОУ „Г.С.Раковски”)
Директор: Светлана Хаджийска
Телефони:
062 671 078;
0885 833 493 - директор
0879 109 370 - социален работник

Общностен център за деца и семейства е социална услуга в Община Велико Търново за бъдещи родители, семейства с деца до 7-годишна възраст, семейства с деца със специфични потребности (забавяне в развитието, атипично поведение, диагностицирано увреждане, логопедични проблеми, двигателни нарушения и др.).
Услугите, които се предоставят в Общностен център за деца и семейства са безплатни и почасови. Предоставят се в специализирана среда, мобилно и в домашната среда на потребителите.
Дейностите са организирани и насочени към създаване на подкрепяща среда, повишаване на родителския капацитет, чрез формиране на практически умения за отглеждане и възпитание на детето, създаване и укрепване на връзка „родител-дете“, повишаване на самочувствието и увереността на родителите и разширяване на мрежата за подкрепа при справяне с ежедневни трудности, предотвратяване на социално изключване.
Подкрепата за децата и семейства, която се предлага от специалистите работещи в Общностен център за деца и семейства има комплексен характер и е насочен към провеждане на срещи, обсъждания, предоставяне на информация, при необходимост посредничество с различни институции.
Потребители:
* Бъдещи родители;
* Семейства с деца до 7-годишна възраст;
* Деца със специфични потребности;
* Деца с диагностицирано увреждане и техните родители;
* Деца в риск от изоставане в развитието и техните родители;
* Деца и родители от уязвими етнически групи;
* Деца, непосещаващи детска градина;
* Деца с поведенчески проблеми и техните родители;
* Родители без или с ниско образование;
* Семейства, които живеят в лоши жилищни условия;
* Родители, които се чувстват неуверени в родителските си функции
Капацитет: 78 потребители
Услугите се предоставят, чрез следните програми:
* Ранна интервенция на уврежданията;
* Формиране и развитие на родителски умения;
* Семейно консултиране и подкрепа;
* Програми за деца от 0 до 3 г. (Социализация в група; Адаптация в среда извън семейната; Изграждане на хигиенни навици; Изграждане навици за хранене и сън); Обучение за придобиване на нови умения (за деца и родители);
* Логопедична терапия;
* Двигателна рехабилитация;
* Психологическа терапия
* Индивидуална педагогическа подкрепа за деца
По време на индивидуални или групови консултации, както и чрез домашни посещения екипът на Общностен център за деца и семейства информира и консултира родителите относно въпроси, свързани с ранното детско развитие, оказва психологическа подкрепа на родители и деца, формира в децата умения за пълноценно включване в обществото. Екипът съдейства, посредничи и при необходимост придружава потребителите до различни специалисти и институции.
Разговори с родителите са за психо – емоционалното и физическо развитие на детето; самостоятелно хранене, обличане, лична хигиена; трудности и насоки при отглеждане и възпитание на детето; преодоляване на естествените „кризи“ в развитието на детето.
Специалисти:
* Социален работник
* Психолог
* Социален педагог
* Логопед
* Рехабилитатор
* Сътрудник социални дейности
* Медицинска сестра
*Детегледачка
Контакти:
бул. „България“ 24
Телефони: 0888 976 656; 0889 294 838
Управител: Маринела Андреева

Центърът за говорно и езиково развитие „Ерин”, клон на академията за деца от глухата общност ,,Анди и Ая”, отвори врати във Велико Търново. Мисията на академията е децата с увреден слух да получават интензивна слухово-речева рехабилитация и също така се посещава от деца от аутистичния спектър и деца с ДЦП (на възраст от 1 до 20 години).
В ,,Ерин”, клона на академията в Търново, се предлагат индивидуална логопедична терапия и жестов език. Там също могат да се запишат деца с различни комуникативни нарушения. Експертите в него работят само индивидуално с всяко дете, за да отговорят на неговите специфични нужди. Консултацията в център ,,Ерин” е безплатна, а сесиите оттам нататък се заплащат от 40 лв на час (една сесия продължава един астрономически час)
Академия ,,Анди и Ая” се управлява от неправителствената организация „Силата на глухите деца“, с активната подкрепа на социалното предприятия „Deaf Kids Power“ към нея (Може да подкрепите дейността ТУК). Събраните дарения и приходите от продукти с кауза се инвестират целево в развитието на Академията – привличане на допълнителни специалисти, подготовка и повишаване на квалификацията, разработване на нови методики и образователни курсове, закупуване на оборудване и помощни средства, разработване на образователни ресурси и материали, включително интерактивни онлайн материали, създаване на повече и по-разнообразни възможности за учене.
Академия ,,Анди и Ая” е създадена през 2017 г. от Даринка Борисова - слухово-речеви рехабилитатор с над 20 години опит. Тя е дете на глухи родители и не тя избира каузата, а каузата избира нея. С малки стъпки и много вяра, тя успява да създаде едно ,,семейство”, в което днес има над 50 деца, с които се работи както групово, индивидуално, така и онлайн.
Контакти:
ул.„Полтава" 3
Фейсбук профил виж ТУК

Центърът за подкрепа за личностно развитие Общинският детски комплекс (ЦПЛР ОДК) е институция в системата на предучилищното и училищното образование за организиране на дейности, подкрепящи приобщаването, обучението и възпитанието на децата и учениците, както и дейности за развитие на техните интереси.
ЦПЛР ОДК осъществява държавната и общинска политика за осигуряване на обща подкрепа за личностно развитие на деца и ученици от 5 до 18 годишна възраст, като организира и провежда дейности за развитие на интересите, способностите, компетентностите и изявата им в областта на науките, технологиите и изкуствата, глобалното, гражданското и здравното образование, придобиване на умения за лидерство; дейности за кариерно ориентиране и консултиране на ученици, запознаване със състоянието и потребностите на пазара на труда.
Мисия на ЦПЛР ОДК
1. Осмисляне на свободното време на децата и учениците, чрез стимулиране и развитие на познавателните интереси и творческите способности.
2. Предлагане на алтернативни форми за осмисляне на свободното време като превенция на агресията и рисковото поведение.
3. Подпомагане професионалната насоченост на учениците, чрез дейности, насочени към стимулиране на развитието на личностни качества и придобиването на социални компетентности.
4. Създаване на условия за подготовка и изява на интересите, способностите, талантите и дарованията на всяко дете и изграждане на готовност за непрекъснато образование като важен елемент на човешката култура.
5. Подпомагане личностното развитие на децата в гражданското общество, изграждане на нравствена, правна, научна, познавателна, естетическа, физическа и здравна култура, възпитаване на трудови навици.
ЦПЛР ОДК предлага:
1. Занимания по интереси:
1.1 Област „Наука и технологии”
а) профил „Хуманитарно обществен“:
- гражданско образование - Клуб за ООН;
- Клуб „История на родния край“;
- Клуб по екскурзоводство;
- Чуждоезиково обучение по английски език за деца от ПУВ;
б) профил „Приложно-технически“:
- Кръжок „Сръчни ръце” - за деца от начална училищна възраст (І - ІV клас).
1.2. Област „Изкуства”
а) профил „Танцово изкуство“:
- модерен балет - Танцово студио „Динамик“;
- състав за народни танци - Танцов състав към ДЮФА „Българче“;
б) профил „Музикално изкуство“:
- Вокални групи „Музикална дъга“;
- Народен хор към ДЮФА „Българче“;
- Народен оркестър към ДЮФА „Българче“;
в) профил „Изобразително и приложно изкуство“:
- Школа „Изобразително изкуство“.
2. Кариерно ориентиране и консултиране на ученици.
Контакти:
бул.„България" 24 (бивш Пионерски дом).
Директор: Анелия Пейчева
062/628 093
0889 366 220
info-300138@edu.mon.bg

Дневен център за подкрепа на деца с тежки множествени увреждания и техните семейства, към Комплекс от социални услуги за деца „Вълшебство“, е дългосрочна специализирана социална услуга, предоставяна в общността, която предлага подкрепа на деца с увреждания, включително на деца с тежки множествени увреждания и деца с трайни увреждания, и техните родители и близки, подобряване качеството им на живот, чрез развитие на умения да използват собствените си възможности и тези на общността, свързани с посрещането на специалните им потребности.
Основна цел на центъра е да се предостави специализирана подкрепа на децата с увреждания, основана на индивидуален подход, спомагаща за развитието на потенциала и компенсиране на дефицитите.
Потребителите на услугата са деца на възраст от 3 до 18 години с физически, психически и множествени увреждания.
Капацитет: 30 деца
Ето и част от предлаганите услуги:
* Предоставяне на дневна грижа – целодневна и полудневна, която адекватно да посрещне ежедневните потребности на децата;
* Осигуряване на храна и транспорт;
* Обучение за придобиване на умения, свързани с подготовката за самостоятелен начин на живот, развитие на ресурсите, организиране на свободното време и др.;
* Логопедична терапия, насочена към езиково-говорно развитие;
* Арт терапия, развиваща личностния потенциал чрез художествени похвати;
* Двигателна рехабилитация, спомагаща физическото развитие;
* Педагогическа подкрепа, целяща развитие на познавателните способности и подкрепа в образователните потребности;
* Психологическа подкрепа, целяща усъвършенстване на когнитивните процеси и емоционално-поведенческото развитие;
* Подпомагане на социалната интеграция;
* Информиране и консултиране на родители и близки във връзка със специфичните потребности на децата и подобряване на грижите.
Контакти:
ул. „Симеон Велики" 3.
Управител на КСУД Пламена Николова
Фейсбук профил виж ТУК

Превантивен информационен център по наркомании /ПИЦ/ към Община Велико Търново е създаден със следните основни цели:
* Осъществяване на превантивни дейности и програми на общинско ниво.
* Събиране, съхраняване и анализиране на информация, необходима за изготвянето, изпълнението и координирането на общинските програми за борба срещу злоупотребата с наркотични вещества.
* Обединяване усилията на всички институции, неправителствени организации и медии в града в борбата с наркоманиите.
Една от задачите на ПИЦ е осигуряването на адекватна информация относно ситуацията с употребата на наркотични вещества на територията на Община Велико Търново, с оглед по-прецизното планиране и осъществяване на превантивни дейности.
Превантивна дейност:
-
Разработване и осъществяване на превантивни дейности и програми сред различни целеви групи;
-
На училищни специалисти – педагогически съветници, учители, класни ръководители, училищни психолози, училищни медицински сестри;
-
Осъществяване на интерактивни обучения за превенция на употребата на наркотични вещества, които обхващат ученици от учебни заведения в област Велико Търново;
-
Разработване и осъществяване на алтернативни дейности, осмислящи свободното време на младите хора, чрез организиране на инициативи в областта на спорта, туризма, изкуствата, доброволчеството;
-
Осъществяване промоция на здравословен начин на живот;
-
Разработва тематични брошури, флаери, плакати, наръчници, презентации и други информационни материали с разнообразна тематика.
-
Провеждане на информационни и превантивни кампании;
-
Организиране на семинари, конференции и специализирани информационни срещи със специалисти, работещи в областта на наркоманиите;
-
Организиране на различни младежки инициативи с превантивна насоченост (конкурси, състезания и др.);
-
Целенасочена работа с медиите, с цел повишаване на ангажираността и чувствителността на гражданското общество по проблемите на наркозависимостите.
Целите на превантивната дейност на ПИЦ са:
-
Ограничаване на разпространението, употребата и злоупотребата с наркотични вещества сред младите хора, чрез:
-
Повишаване на информираността на родители, учители и специалисти по отношение на наркотиците.
-
Промяна в обществените нагласи по отношение на наркозависимостите.
Обучителна дейност:
-
Провеждане на обучения за превенция употребата и злоупотребата с наркотични вещества сред училищни специалисти, педагози, медицински специалисти, представители на МКБППМН, ДПС, ОД на МВР, ЦНСТ, социални работници, психолози и др.
Консултативна дейност:
-
Консултиране за видовете наркотични вещества: въздействие, признаци за употреба, последици от употребата;
-
Консултиране на родители и близки на хора с проблемна употреба и/или зависимост;
-
Превенция на рецидив – психологическо консултиране след прекратяване на употребата;
-
Информиране относно възможности за лечение и рехабилитация на зависимости;
-
Съдействие за постъпване в терапевтични общности;
Можете да се обърнете към екипа… когато:
… се нуждаете от повече информация за психоактивни вещества;
…се притеснявате, че в семейството вече има проблем с употреба на вещества,
…искате да помогнете на ваш близък, приятел, познат, който има проблем с вещества;
…пожелаете да участвате в различни инициативи на Центъра.
Контакти:
ул. „Симеон Велики" 3
Телефон: 062/601 461
Председател: Десислава Йорданова
Фейсбук профил виж ТУК

ЦКОДУХЗ, гр. Дебелец, предлага комплексни услуги (почасови и мобилни), които да удовлетворяват потребностите на децата за съхраняване на здравето от емоционално и познавателно развитие, да му осигуряват социално благополучие, включително чрез координиране на дейностите на Центъра с други здравни, социални и образователни институции.
Предлаганите дейности включват:
* Лечебно-диагностична дейност (ранна диагностика, диагностика, лечение, медицинска и психо-социална рехабилитация на деца със специални потребности; медицинска и психо-педагогическа рехабилитация; консултиране и обучение на родители на деца със специални потребности; осигуряване на специализирана медицинска консултация със специалисти в областта на педиатрията на национално ниво);
* Кинезитерапия (започва от 3-месечна възраст при деца с нарушена координация на движенията, промени в мускулния тонус и при деца с централно координационно смущение)
* Физиотерапия (комплекс от средства и методики, насочени към профилактиката и лечението на различни заболявания с помощта на естествени (слънце, море, лечебна кал, вода, масаж, движение) и преформирани (електрически ток, ултразвук, лазерни лъчи, магнитно поле) физикални фактори. ЦКОДУХЗ – гр. Дебелец е с отлично оборудван „Сектор за физикална терапия“ със зала за физиотерапия, зала за механотерапия, две зали за кинезитерапия, зала за водолечение с тангентор, както и зала за обучение на родители за провеждане на рехабилитация в домашни условия, като ко-терапевти.)
* Психологическа дейност - Центърът е с доказани добри резултати при деца от аутистичния спектър; Психологичната дейност обхваща диагностика, корекционно–терапевтична помощ, консултативна работа;
* Логопедична терапия - включва диагностика, превенция, корекция, рехабилитация и консултативна дейност на езиково-говорни нарушения при деца. Терапията е индивидуална и напълно съобразена с типа нарушение, степента на усвояване и развитие на детето чрез стимулиране на вербална и невербална комуникация. Терапевтичната дейност се състои в това да се формират умения за комуникация, да се създаде връзката между детето, логопеда и родителите.
* Педагогическа дейност - тя включва диагностика и индивидуално изследване на деца със специални потребности; планиране и организиране на обучението с цел компенсиране на дефицитите; индивидуално и групово обучение, съобразно потребностите и възможностите на децата; развиване на възприятието и вниманието; развиване на умения за самостоятелно хранене, самообслужване и общуване; игрова терапия – една от най-ефективните терапии, при която под формата на игра децата се освобождават от негативните емоции, възпитават се навици, нагласи и отношения; музикотерапия – прилагането на музика има положителен ефект върху емоционалното състояние на децата, помага за преодоляване на тревожността и затрудненията в общуването; консултации и обучение на родители за затвърждаване на придобитите умения.
ЦКОДУХЗ осигурява подкрепа на семействата чрез дейности, ориентирани към укрепване потенциала и ресурсите им за стимулиране развитието на детето.
Също така може да разчитате на комплексни услуги за деца от общността с увреждания и хронични заболявания, в това число с психични проблеми, чрез:
– осигуряване на интегриран подход, съвместно с медицински и немедицински специалисти, за лечение и възстановяване на деца с увреждания и хронични заболявания в сигурна и безопасна среда;
– повишаване качеството и ефективността на комплексни услуги, достъпност, без допускане дискриминация
– осигуряване на удовлетвореност на родителите от качеството на предлаганите комплексни здравни услуги за децата им.
ЦКОДУХЗ предлага и мобилни услуги - посещения на място при потребителите от медицински специалисти за оказване на специфични грижи за деца с увреждания и тежки хронични заболявания, отглеждани в семейна среда и социална услуга от резидентен тип, чрез изнасяне на специализирана помощ на екипен принцип в домашна обстановка .
Мобилни услуги могат да се предоставят и на деца, ползващи амбулаторни услуги в Центъра, ако има временно влошаване на здравословното им състояние, което не позволява услугите да се извършват на място в лечебното заведение.
Повече информация за условията за прием вижте ТУК.
Контакти:
ул. „Патриарх Евтимий Търновски" 49, гр. Дебелец
0879 388 750 - д-р Анелия Георгиева (Директор)
0879 388 751 - Регистратура