top of page

Как Монтесори педагогиката подкрепя личностното развитие на деца

  • Снимка на автора: Maria Stancheva
    Maria Stancheva
  • преди 5 дни
  • време за четене: 6 мин.

Методът на Мария Монтесори много лесно намери място в дома ни и ми беше верен помощник в отглеждането на дъщеря ми. С уважение към индивидуалния ритъм и интереси на детето, създаването на среда, която да го насърчава да изследва, да е самостоятелно и отговорно, както и с ролята на естествените материали в образователния процес, аз се чувствах уверена, че помагам възможно най-много на детето си в неговите първи стъпки в света.


Но, признавам си, когато тя тръгна на градина, сякаш усетих, че трябва да „предам щафетата" на педагозите там и да следвам техните насоки. Може би дори на някакво ниво сметнах, че методът на Монтесори е приложим за по-малки деца. Но се оказа, че съм в голяма заблуда! Защото да, първите 7 са много важни, но след това предизвикателствата не намаляват, напротив, увеличават се!


Затова, когато разбрах за Монтесори класовете за личностно развитие (за деца до 12 години), които стартираха в началото на юни в града ни, реших, че искам да науча повече и да разбера как методът е приложим и в отглеждането на по-големите.


За целта се срещнах със Соня Стефанова, сертифициран Монтесори

педагог за работа с деца от 0 до 12 години, за да разбера повече за заниманията, които води, какво я мотивира за новото начинание и къде вижда мястото на метода в подкрепа на различните възрасти.


За кого са подходящи Монтесори класовете за личностно развитие?


Соня определя себе си като човек, който вярва в децата и в техния потенциал. Затова и припознава метода на Монтесори като толкова близък до собственото си себеусещане, защото педагогиката е изцяло водена от идеята за духовните норми и психологическите аспекти при развитието на индивида. Прилагайки го със собствените си деца, тя открива на практика ползите от него. Защото, когато децата получават контакт с образованието чрез преживявания, а границите се поставят с топла категоричност, те имат свобода да опознават пълноценно света чрез сетивата си. 


„Ако вашето дете е по-неспокойно, свито и притеснително при заявяването си в средата, ако среща трудности да разбере дадени учебни предмети или искате просто да сте спокойни, че ще изгради в себе си качества на добър човек, то нашите класове ще бъдат приятелската среда, от която се нуждае. В нея ще изследваме, споделяме и ще се учим на МИРОТВОРЧЕСТВО.

Това е любимата ми дума, откакто се срещнах с цялостната визия за живота на Монтесори педагогиката, споделя Соня. - Чрез изкуства, география, природни науки, чрез литературни произведения и математика, предадени по различен начин, ще достигнем до вътрешните нужди на децата и техния потенциал като личности, защото вярвам, че света си го създаваме сами.


Освен работата с децата, ще имаме отделно и лични срещи с родителите, в които ще обсъждаме бъдещото развитие и напредъка им и ще представяме наблюденията над работата на всяко дете."


Как Монтесори педагогиката подкрепя на практика личностното развитие


Мария Монтесори прави следното разграничаване в своята методика - в нея има първи план на развитие (при деца от 0 до 6 г.), когато детето е фокусирано основно към себе си и върху изграждането на личността си и втори план на развитие (при деца от 6 до 12 г.), когато то вече се превръща в екстроверт и започва да развива своят усет за справедливост и състрадателност.


Соня вижда, че именно по-големите деца имат нужда от сериозна подкрепа, за да навлязат правилно в живота. Затова и определя като приоритет на работата си учениците от втори план на развитие. В него е заложен погледът на детето към външния свят – към социалната среда и към науката за по-висшето, за това защо съществуваме, как сме се появили, какво са оставили хората преди нас, как ние наследяваме Земята, какво има отвъд видимото с просто око. Все теми, които е важно да бъдат предадени не просто на теория, а с интерес, с умение да накараш вече изграден характер да иска да разбира и учи с желание.


„Вярвам, че децата се раждат чисти същества и после се програмират по това, което им се случва и виждат като отношения покрай тях. От нас, възрастните, зависи какво по-младите ще приемат за нормално в своя живот", споделя Соня.

И застава зад тези думи с труда си, защото, когато работиш с деца, ти оставяш своята следа в техния път. Ето и как случва това в класовете от различните възрастови групи:


  • Класовете за най-малките (от 1.5 до 6 г.) ще се водят в много малки групи. Представянето на дадено занимание става индивидуално на детето, като му се показва бавно как то да работи с материала и по какъв начин да го използва и връща правилно на мястото му, както и как да се грижи за реда и чистотата в средата.

  • При по-големите класове (от 6 до 12 г.) представянето на новия материал става групово чрез така наречените Големи уроци, които са част от едно Космическо образование, което Мария Монтесори приема за правилния начин детето да достигне до разбирането за своето участие в цялото – в обществото. Идеята е учителят да въведе детето по един по-различен начин в образованието, чрез въображението. 

    - От 6 до 9 години по-голямата част от историите са повече творчески, чрез илюстрации, графики и снимки, както и с експерименти или демонстрации. Децата ще се запознаят с веществата, с техните свойства и с различните живи организми. - От 9 до 12 години вече започва да се залага идеята за собствените научни достижения на децата. Чрез подадена тема те сами достигат до отговори и намират решения на казуси, като отново учителят помага с насоки, но ги оставя сами да преборят трудностите. В този възрастов период те се вълнуват повече от философските теми, за това кое е правилно в обществените нагласи и кое не е, започват да имат мнение по повече социални теми и е много важно в каква среда се развиват, за да са на правия път при навлизането в Третия план на развитие. За съжаление обаче, д-р Монтесори не успява приживе да изпълни работата си по него.


Късно ли е за първа среща с метода Монтесори?


Колкото и лесен достъп до информация да имаме в днешно време, на моменти е лесно човек да се изгуби и обърка. Да мине време преди да открие нещата, които работят за него и детето му. Затова ми беше интересно да разбера от Соня, дали програмата на нейните класове е подходяща за деца, които не са имали досег с метода и родителите им тепърва искат да ги запознаят с него, без значение на колко години са.


„Децата, които до момента никога не са се срещали с този тип педагогика, няма да усетят пропуск или неудобство от присъствието си в класовете - сподели тя.

Желанието ни е да помогнем на всяко човече да намери своето място при нас, чрез личните си интереси. Какво ще рече това? Ако вашето дете го влече музиката, то ще се стараем да му даваме теми, които да надграждат знанията му в тази посока, а ако са му интересни науки като биология, история и география, то тогава вече натрупаните в него знания ще се разгърнат чрез преживявания и сетива. В летните ни срещи от юли до октомври ще запознаем децата с разнообразни теми, за да може през учебната година да ги въведем в света на науката чрез неограничените възможности на въображението им." 


За личната мотивация да помагаш и подкрепяш децата

Докато кара своята практика в училище и работи с ученици от 5 до 12 клас, Соня отблизо се сблъска с проблемите в съвременното образование. За нея се оказва демотивиращо за колко кратко време трябва да се предават твърде обемни материали, с много теория и почти никаква възможност за децата да се докоснат, да преживеят научното. Затова решава да направи крачка назад и сменя посоката на професионалния си път, но появата на дъщеря ѝ отново повдига за нея важните въпроси, свързани с детското развитие.


От един въпрос как да отгледам адекватно дъщеря си, започнах да отглеждам и себе си", спомня си Соня. Постепенно се научава да проявява търпение към нуждата на детето да се движи със собствено темпо и така открива метода на Мария Монтесори. А когато се ражда синът ѝ, има възможност още от съвсем ранна възраст да приложи всичко научено с него и да види резултатите. И педагогът в нея вижда шанс да помогне и на други деца да развият своя потенциал. Подкрепа получава от Марина Георгиева, основател на Монтесори къща на децата, която я насочва от къде да започне обучението си за Монтесори специалист. „Изключително благодарна съм на Марина за подкрепата! Вярвам, че и двете сме водени от една идея – повече деца да имат шанс да получат едно по-добро начало в живота, както и това Велико Търново да стане по-добро място за подрастващите."


А Търново наистина се развива и в него се случват все по-смислени неща за децата. Виждам го и аз чрез срещите си с невероятни хора, които работят неуморно, за да направят средата по-добра за малчуганите! И това само може да ни радва. Защото за нас, като родители, най-важното остава да имаме информация, възможности и избор! И ето, че вече имаме и Монтесори класове за личностно развитие, които да помогнат на децата ни да растат уверени, спокойни и подкрепяни!


Монтесори класовете за личностно развитие са разделени в

четири възрастови групи, според етапите на развитие, които е определила

д-р Монтесори и се провеждат веднъж седмично по график

* От 1,5 до 3 години (всеки понеделник от 17 до 18:30 часа)

* От 3 до 6 години (всеки вторник от 17:30 до 19 часа)

* От 6 до 9 години (всяка сряда от 17:30 до 19 часа) * От 9 до 12 години (всеки четвъртък от 17:30 до 19 часа)



Comentarios


bottom of page